Karatē vēsture

Karatē pirmssākumi Okinavā

Okinava ir lielākā no Nansei Shoto (Rjukju) salām ~ 550 km uz dienvidiem no Japānas, galvaspilsēta – Šuri). Šeit attīstījās cīņas māksla, kurā netika izmantoti ieroči, jo tos aizliedza likumi. Daudzi Rjukju salu iedzīvotāji sāka apgūt un trenēties pašaizsardzības mākslā, izmantojot tikai savu ķermeni, rokas un kājas. Nav precīzi zināms, kā tas sākās, bet daudzus gadsimtus Okinavai bija tirdzniecības sakari ar Dienvidķīnas iedzīvotājiem no Fukien provinces. No šejienes Rjukju salās tika pārņemts un ieviests ķīniešu cīņas veids Kempo, kas ir uzskatāms par mūsdienu karatē sākumu. Sākotnēji tas bija pazīstams kā Okinava-te, un sarunu valodā tika minēti divi cīņas mākslas nosaukumi: Okinava–te un Kara-te (ar kara saprotot “ķīniešu”). G.Funakoši raksta, ka šajā laikā ar Okinava-te saprata okinaviešu cīņas mākslu, bet ar karatē saprata ķīniešu boksa paveidu.

Ieroču aizlieguma laikā tika sūtīti inspektori, kuri pārbaudīja, vai aizliegums tiek ievērots, tādēļ karatē apguve un praktizēšana tika veikta slepeni. Šī slepenība tika ievērota līdz pat XX gadsimta sākumam, kad šāds aizliegums vairs nepastāvēja, bet tas bija dziļi nostiprinājies cilvēku prātos.

Karatē nosaukums

Japāņu valoda ir ļoti grūta un sarežģīta valoda. Dažādiem hieroglifiem mēdz būt vienāda izruna un vienam hieroglifam var būt dažādas izrunas atkarībā no pielietojuma. Līdzīgi ir arī ar “kara-te”. Vienkāršāk ir ar “te” – tas nozīmē “roka”. Bet ir divi atšķirīgi hieroglifi, kas tiek izrunāti vienādi “kara”. Viens nozīmē “tukšs”, bet otrs ir ķīniešu hieroglifs, kas attiecas uz Tang dinastiju un ko tulko kā “ķīniešu”. Vai mūsu cīņas mākslas apzīmējums būtu jāraksta ar simboliem, kas apzīmē “tukša roka” vai ‘ķīniešu roka”? Līdz 1920.gadam, kad G.Funakoši pārcēlās uz Tokiju, parasti karatē apzīmēšanai lietoja simbolus, kas nozīmē “ķīniešu roka”.

Tomēr simboli, kas apzīmēja “ķīniešu roka” kļuva populārāki, un iespējams tā rezultātā, cilvēki sāka uzskatīt, ka karatē ir ķīniešu boksa paveids. Pēc ierašanās Tokijā G.Funakoši bija iespēja izteikt savu viedokli par šo tradicionālo karatē vārda rakstības veidu. Kad Keio universitātē izveidoja karatē izpētes grupu, G.Funakoši ieteica cīņas mākslu nosaukt par “Dai Nippon Kempo Karatē-do”, vienlaikus aizvietojot vārdā kara hieroglifu “ķīniešu” ar ‘tukšs”. Sākotnēji šim ierosinājumam bija vētraina pretestība gan Tokijā, gan Okinavā, bet pamazām šie simboli tika nomainīti, un patlaban tiek lietoti hieroglifi, kas nozīmē “tukša roka”.

Šotokan jēdziens

Uzturoties Tokijā, G.Funakoši vadīja nodarbības dažādās zāles ko piedāvāja viņa daudzie draugi un atbalstītāji. 1923.gadā Tokiju pārsteidza zemestrīce. Lielākā daļa ēkas pilsētā bija no koka, tādēļ ugunsgrēkos, ko izraisīja zemestrīce, galvaspilsēta tika pilnībā iznīcināta. Tas sarežģīja situāciju, bet G.Funakoši bija nabadzīgs un nevarēja atļauties izveidot savu zāli jeb dodžo. 1935.gadā karatē atbalstītāju komiteja savāca nepieciešamos līdzekļus karatē zāles ierīkošanai, un 1936.gada pavasarī G.Funakoši ar lepnumu vēra jaunā dodžo durvis. Virs durvīm bija uzraksts: “Šotokan”. Šādu nosaukumu bija izvēlējusies komiteja. G.Funakoši nebija nojautis, ka viņa draugi nosaukumam izvēlēsies viņa pseidonīmu, ar kuru viņš jaunībā parakstīja savu sacerēto Ķīniešu dzeju.

Jaunās zāles nosaukums “Šotokan” veidojās no vārdiem “Šoto” un “kan”. Vārds “Šoto” japāņu valodā nozīmē “viļņojošās priedes”. Šo vārdu G.Funakoši jaunībā bija izvēlējies sev kā literāru pseidonīmu.

Laikā, kad tika atklāts Šotokan, G.Funakoši jau bija 68 gadus vecs. Patlaban vārds Šotokan, kas sākotnēji apzīmēja zāli, kurā G.Funakoši vadīja savas nodarbības, ir kļuvis par apzīmējumu karatē virzienam vai skolai, ko izveidoja G.Funakoši.

Avots: www.ltkf.lv

Šotokan simbols

Šotokan tīģeris

Oficiālais Šotokan stila simbols

Šotokan simbola - stilizētā tīģera autors ir mākslinieks Hoans Kosugi, kas 1922. gada beigās ilustrēja Gičina Funakoši karatē mācību grāmatu. Uz vāka bija uzzīmēts tagad labi pazīstamais tīģeris. Ideja šai ilustrācijai māksliniekam radās no izteiciena "Tora no maki", kas nozīmē oficiāli uzrakstītu dokumentu par kādu mākslu, pie tam vārds "tora" nozīmē tīģeri.

Sporta centrs
www.skdun.lv
Latvijas J.K.A. karate-do Federacija © 2015