Karatē meistari

Gičins Funakoši

Karatē pamatlicējs Gičins Funakoši

Gičins Funakoši (1868-1957)

Var uzskatīt, ka Šotokan stila karatē vēsture sākās ar Gičina Funakoši ceļojumu uz Japānu (Kyoto) 1917.gadā, kad karatē pirmo reizi tika demonstrēts plašākai sabiedrībai. Lai gan demonstrācijai bija panākumi – sanākušie to vēroja ar lielu interesi, Japānā nebija vērojams karatē popularitātes pieaugums, nesākās tā attīstība. Japāņu attieksme bija nogaidoša, jo tie ar aizdomām skatījās uz Okinaviešu cīņas mākslas veidu. Šāda attieksme varētu pielikt punktu karatē izplatībai un attīstībai Japānā, ja vien 1921.gada 6.martā Japānas Kroņprincis (Imperators Hirohito) ceļā uz Eiropu nebūtu iegriezies Okinavā. Lai parādītu Princim Okinavas kultūras daudzveidību, Okinavas Izglītības Departaments palūdza G.Funakoši sniegt ka ratē demonstrējumus Šuri pils Lielajā zālē (Great Hall of Shuri Castle). Kroņprincim šie demonstrējumi ļoti iepatikās. Japānas Izglītības Ministrija oficiāli lūdza sniegt karatē paraugdemonstrējumus Tokijā. Lai to darītu, tika izraudzīts G.Funakoši. Pēc demonstrēšanas, viņu lūdza uzkavēties Tokijā ilgāk, un Funakoši piekrita. Džudo dibinātājs Džigoro Kano (Jigoro Kano) lūdza sniegt demonstrējumus džudo mītnē (Kodokan). Demonstrācija tā iespaidoja Dž.Kano, ka viņš lūdza G.Funakoši palikt vēl ilgāk Tokijā un mācīt viņam karatē pamatus. G.Funakoši piekrita, un Kano iespaidojies no karatē, vēlāk iekļāva džudo katā karatē bāzes tehnikas elementus.

Avots: www.ltkf.lv

Masatoši Nakajama

Masatoši Nakajama

Masatoši Nakajama (1913-1987)

Pēc iestāšanās Takušoku universitātē 1932. gadā, Nakajama pievienojās universitātes karatē klubam, lai apgūtu zināšanas Gičina Funakoši vadībā. Nolēmis veltīt visu savu dzīvi karatē, viņš aizbrauca uz Ķīnu pēc studiju un treniņu beigām. 1946. gadā, kad Nakajama atgriezās no Ķīnas, viņš kopā ar citiem Šotokan entuziastiem Funakoši vadībā sāka atdzīvināt Šotokan tradīcijas.

Kopā ar Funakoši 1949. gadā tika izveidota Japānas Karatē Asociācija. 1955. tās galvenais dodžo tika uzcelts Tokijā. Tas aizsāka JKA dodžo būvēšanu visā Japānā.

Nakajama izveidoja pirmo karatē sacensību noteikumus – pirmais JKA Japānas čempionāts notika 1957. gada oktobrī un zāle bija pārpildīta ar skatītājiem un dalībniekiem. Karatē popularitāti veicināja katas un kumitē ieviešana sacensību notiekumos. Tā sākās karatē sāka kļūt pazīstams visā pasaulē.

Sporta centrs
www.skdun.lv
Latvijas J.K.A. karate-do Federacija © 2015